RT0402CRD07115RL
Mfr.Part #
RT0402CRD07115RL
Description
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/16W 0402
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
115Ohm
Power Rating :
63mW
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0402CRD07115RL
YAGEO RT0402CRD07115RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 115Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C