RT0402CRD07113RL
Mfr.Part #
RT0402CRD07113RL
Description
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25%
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
113Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402CRD07113RL
YAGEO RT0402CRD07113RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 113Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C