RT0402CRD07110RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402CRD07110RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Series :
RT
Published :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
110Ohm
Tolerance :
±0.25%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
350μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402CRD07110RL
YAGEO RT0402CRD07110RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 110Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C