RT0402CRD0710K5L
Mfr.Part #
RT0402CRD0710K5L
Description
RES SMD 10.5K OHM 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Case Code (Metric) :
Resistance :
10.5kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RT0402CRD0710K5L
YAGEO RT0402CRD0710K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C