RT0402CRD07107RL
Mfr.Part #
RT0402CRD07107RL
Description
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/16W 0402
Resistance :
107Ohm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RT0402CRD07107RL
YAGEO RT0402CRD07107RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 107Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C