RT0402CRD07102RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402CRD07102RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Series :
RT
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
102Ohm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0402CRD07102RL
YAGEO RT0402CRD07102RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 102Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C