RT0402CRD07100RL
Mfr.Part #
RT0402CRD07100RL
Description
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/16W 0402
EAR99
Lead Free :
Lead Free
RT
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
High Precision
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
100Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm