RT0402CRC07100KL
Mfr.Part #
RT0402CRC07100KL
Description
RES SMD 100KOHM 0.25% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
100kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RT
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RT0402CRC07100KL
YAGEO RT0402CRC07100KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 100kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C