RT0402CRB076K8L
Mfr.Part #
RT0402CRB076K8L
Description
RES SMD 6.8KOHM 0.25% 1/16W 0402
Resistance :
6.8kOhm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402CRB076K8L
YAGEO RT0402CRB076K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C