RT0402CRB074K99L
Mfr.Part #
RT0402CRB074K99L
Description
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402
Resistance :
4.99kOhm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0402CRB074K99L
YAGEO RT0402CRB074K99L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C