RT0402CRB07475RL
Mfr.Part #
RT0402CRB07475RL
Description
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
475Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402CRB07475RL
YAGEO RT0402CRB07475RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 475Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C