RT0402CRB0737K4L
Mfr.Part #
RT0402CRB0737K4L
Description
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
37.4kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
0402 (1005 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.25%