RT0402CRB072K4L
- Mfr.Part #
- RT0402CRB072K4L
- Manufacturer
- YAGEO
- Package / Case
- 0402 (1005 Metric)
- Datasheet
- Download
- Description
- RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/16W 0402
- Manufacturer :
- YAGEO
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Power (Watts) :
- 0.063W 1/16W
- Pbfree Code :
- yes
- Operating Temperature :
- -55°C~155°C
- Additional Feature :
- High Precision
- ECCN Code :
- EAR99
- Resistor Type :
- FIXED RESISTOR
- Size / Dimension :
- 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
- Power Rating :
- 63mW
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Height :
- 350μm
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Series :
- RT
- Construction :
- RECTANGULAR
- Height Seated (Max) :
- 0.014 0.35mm
- Voltage - Rated :
- 50V
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Feature :
- Moisture Resistant
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Number of Terminations :
- 2
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Factory Lead Time :
- 24 Weeks
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Packing Method :
- TR, Paper, 7 Inch
- Published :
- 2017
- Surface Mount :
- yes
- JESD-609 Code :
- e3
- Resistance :
- 2.4kohm
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Max Power Dissipation :
- 63mW
- Tolerance :
- ±0.25%
- Composition :
- Thin Film
- Datasheets
- RT0402CRB072K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C