RT0402CRB072K2L
Mfr.Part #
RT0402CRB072K2L
Description
RES SMD 2.2KOHM 0.25% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Tolerance :
±0.25%
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
2.2kOhm
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402CRB072K2L
YAGEO RT0402CRB072K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C