RT0402CRB0724K9L
Mfr.Part #
RT0402CRB0724K9L
Description
RES SMD 24.9K OHM 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.25%
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
24.9kohm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402CRB0724K9L
YAGEO RT0402CRB0724K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 24.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C