RT0402CRB0710KL
Mfr.Part #
RT0402CRB0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Tolerance :
±0.25%
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Datasheets
RT0402CRB0710KL
YAGEO RT0402CRB0710KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C