RT0402BRE079K53L
Mfr.Part #
RT0402BRE079K53L
Description
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
9.53kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRE079K53L
YAGEO RT0402BRE079K53L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 9.53kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C