RT0402BRE079K09L
Mfr.Part #
RT0402BRE079K09L
Description
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Series :
RT
Max Power Dissipation :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
9.09kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Thin Film
Voltage - Rated DC :
50V
High Precision
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Height :
350μm
Power Rating :
63mW
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRE079K09L
YAGEO RT0402BRE079K09L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 9.09kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C