RT0402BRE07976RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07976RL
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Published :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
976Ohm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power Rating :
63mW
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRE07976RL
YAGEO RT0402BRE07976RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 976Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C