RT0402BRE07931RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07931RL
Description
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
RT
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
931Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRE07931RL
YAGEO RT0402BRE07931RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 931Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C