RT0402BRE0791RL
Mfr.Part #
RT0402BRE0791RL
Description
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Height :
350μm
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
91Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Datasheets
RT0402BRE0791RL
YAGEO RT0402BRE0791RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 91Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C