RT0402BRE0791KL
Mfr.Part #
RT0402BRE0791KL
Description
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402
2
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RT
ECCN Code :
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
24 Weeks
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
91kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRE0791KL
YAGEO RT0402BRE0791KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 91kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C