RT0402BRE07910RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRE07910RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RT
Published :
Case Code (Metric) :
Resistance :
910Ohm
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Height :
350μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V