RT0402BRE078K2L
Mfr.Part #
RT0402BRE078K2L
Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
24 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Height :
350μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
8.2kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRE078K2L
YAGEO RT0402BRE078K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 8.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C