RT0402BRE078K16L
Mfr.Part #
RT0402BRE078K16L
Description
RES SMD 8.16KOHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Published :
2009
Height :
355.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
8.16kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0402BRE078K16L
YAGEO RT0402BRE078K16L
RT Series, Thin Film, 8.16kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C