RT0402BRE07887RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07887RL
Description
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
887Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RT0402BRE07887RL
YAGEO RT0402BRE07887RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 887Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C