RT0402BRE0786K6L
Mfr.Part #
RT0402BRE0786K6L
Description
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Height :
350μm
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Resistance :
86.6kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402BRE0786K6L
YAGEO RT0402BRE0786K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 86.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C