RT0402BRE07866RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07866RL
Description
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Published :
Resistance :
866Ohm
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RT
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402BRE07866RL
YAGEO RT0402BRE07866RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 866Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C