RT0402BRE0784K5L
Mfr.Part #
RT0402BRE0784K5L
Description
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
350μm
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
84.5kOhm