RT0402BRE07825RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07825RL
Description
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Working Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
825Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRE07825RL
YAGEO RT0402BRE07825RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 825Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C