RT0402BRE0780R6L
Mfr.Part #
RT0402BRE0780R6L
Description
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
80.6Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRE0780R6L
YAGEO RT0402BRE0780R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 80.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C