RT0402BRE077K15L
Mfr.Part #
RT0402BRE077K15L
Description
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
7.15kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRE077K15L
YAGEO RT0402BRE077K15L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 7.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C