RT0402BRE07750RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07750RL
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Resistance :
750Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRE07750RL
YAGEO RT0402BRE07750RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 750Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C