RT0402BRE0768R1L
Mfr.Part #
RT0402BRE0768R1L
Description
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
68.1Ohm