RT0402BRE0768KL
Mfr.Part #
RT0402BRE0768KL
Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
994
In Stock :
994
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
2
Additional Feature :
High Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2009
Case Code (Metric) :
0402
Resistance :
68kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
24 Weeks
Datasheets
RT0402BRE0768KL
YAGEO RT0402BRE0768KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 68kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C