RT0402BRE07681RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07681RL
Description
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
681Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RT0402BRE07681RL
YAGEO RT0402BRE07681RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 681Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C