RT0402BRE0766R5L
Mfr.Part #
RT0402BRE0766R5L
Description
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
EAR99
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
66.5Ohm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRE0766R5L
YAGEO RT0402BRE0766R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C