RT0402BRE0766K5L
Mfr.Part #
RT0402BRE0766K5L
Description
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
66.5kOhm
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Datasheets
RT0402BRE0766K5L
YAGEO RT0402BRE0766K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C