RT0402BRE07665RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07665RL
Description
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
350μm
Resistance :
665Ohm
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RT0402BRE07665RL
YAGEO RT0402BRE07665RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 665Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C