RT0402BRE07642RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07642RL
Description
RES SMD 642 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height :
355.6μm
Resistance :
642Ohm
Series :
RT
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRE07642RL
YAGEO RT0402BRE07642RL
RT Series, Thin Film, 642Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C