RT0402BRE0763R4L
Mfr.Part #
RT0402BRE0763R4L
Description
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
350μm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
63.4Ohm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0402BRE0763R4L
YAGEO RT0402BRE0763R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 63.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C