RT0402BRE0763K4L
Mfr.Part #
RT0402BRE0763K4L
Description
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
63.4kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
RT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRE0763K4L
YAGEO RT0402BRE0763K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 63.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C