RT0402BRE07620RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07620RL
Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/16W 0402
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
RT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
620Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0402BRE07620RL
YAGEO RT0402BRE07620RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 620Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C