RT0402BRE0761K9L
Mfr.Part #
RT0402BRE0761K9L
Description
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
61.9kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRE0761K9L
YAGEO RT0402BRE0761K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 61.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C