RT0402BRE07604RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRE07604RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Additional Feature :
High Precision
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
604Ohm
Published :
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRE07604RL
YAGEO RT0402BRE07604RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 604Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C