RT0402BRE075K76L
Mfr.Part #
RT0402BRE075K76L
Description
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
5.76kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRE075K76L
YAGEO RT0402BRE075K76L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C