RT0402BRE075K6L
Mfr.Part #
RT0402BRE075K6L
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
5.6kOhm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRE075K6L
YAGEO RT0402BRE075K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C