RT0402BRE075K62L
Mfr.Part #
RT0402BRE075K62L
Description
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
5.62kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RT
Datasheets
RT0402BRE075K62L
YAGEO RT0402BRE075K62L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C