RT0402BRE075K36L
Mfr.Part #
RT0402BRE075K36L
Description
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
50V
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
5.36kOhm