RT0402BRE0759RL
Mfr.Part #
RT0402BRE0759RL
Description
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
59Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRE0759RL
YAGEO RT0402BRE0759RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 59Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C